а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несогледлив

несогледливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се согледа, на кој не му се гледа крајот.
Примери:
Несогледливи последици.
Изведенки
несогледливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи