а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несогласување

мн. несогласувања
Вид збор: Именка, среден род
1. Отсуство на согласување.
Англиски: disagreement Албански: mospajtim
2. Немање на усогласеност.
Англиски: discord Албански: diskordinim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи