а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несогласен

несогласниот
Вид збор: Придавка
1. Што не е согласен, што не се согласува, што е против некого или нешто.
Англиски: disagreeable
Примери:
Само еден беше несогласен со таквото решение.
2. Што не е усогласен, што не е доведен во хармонија.
Англиски: discordant
Примери:
Несогласни односи.
Маршираат со несогласни чекори.
Изведенки
несогласност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи