а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несовршен

несовршениот
Вид збор: Придавка
Што не е совршен, што не е без недостаток.
Англиски: imperfec
Примери:
Несовршен инструмент.
Несовршен однос.
Изведенки
несовршеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи