а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несовесен

несовесни
Вид збор: Придавка
Што не е совесен што не постапува, не се однесува совесно.
Англиски: reckless
Примери:
Градот е на удар на несовесните возачи што возат со огромна брзина.
Несовесен раководител.
Изведенки
1. несовесно прил.
Пример: Несовесно работи.
2. несовесност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи