а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неснослив

несносливиот
Вид збор: Придавка
несносен
Англиски: unbearable
Примери:
Неснослива болка.
Неснослива горештина.
Изведенки
1. несносливо прил.
Пример: Несносливо бучи.
2. несносливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи