а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несносен

несносни
Вид збор: Придавка
Што не може да се поднесе.
Англиски: unbearable
Примери:
Несносен живот.
Несносни услови.
Несносна положба.
Изведенки
1. несносно прил.
Пример: Несносно мириса.
2. несносност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи