а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неснаодлив

неснаодливиот
Вид збор: Придавка
Што не е снаодлив, што потешко се снаоѓа во посложени околности.
Англиски: clumsy
Примери:
Неснаодлив војник.
Изведенки
неснаодливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи