а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несмислен

несмислениот
Вид збор: Придавка
1. бесмислен
Англиски: senseless
2. Што не е однапред смислен, што е без однапред определена намера.
Англиски: senseless
Примери:
Несмислена постапка.
Изведенки
несмисленост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи