а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несмел

несмелиот
Вид збор: Придавка
Што не е смел.
Англиски: timid
Примери:
Несмел човек.
Несмел настап.
Изведенки
1. несмело прил.
Пример: Несмело му се приближи.
2. несмелост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи