а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несмасен

несмасниот
Вид збор: Придавка
1. Што не внимава на својот изглед.
Англиски: scruffy
2. Што работи лошо, неквалитетно.
Англиски: clumsy
Изведенки
1. несмасно прил.
1. Несмасно се облекува. 2. Несмасно работи.
2. несмасност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи