а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несложен

несложениот
Вид збор: Придавка
1. Што не е сложен, што не е составен од повеќе делови, елементи; прост по состав.
Англиски: uncomplicated
Примери:
Несложена градба.
2. Што не се одликува со слога.
Англиски: discordant
Примери:
Несложни браќа.
Несложен колектив.
Изведенки
1. несложно прил.
Пример: Живеат несложно.
2. несложност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи