а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неслагање

мн. неслагања
Вид збор: Именка, среден род
1. Отсуство на cпогодување, на сложување.
Англиски: disagreement Албански: papajtueshmëri, mospajtim
Примери:
Поради неслагањата работата не можеше да продолжи.
2. Непоклопување, отстапување на едно од друго.
Англиски: disagreement Албански: papërpuethshmëri
Примери:
Неслагање на сметките.
Неслагање на списоците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи