а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неславен

неславниот
Вид збор: Придавка
Што не се прославил, ништо не постигнал, што дал лош резултат.
Англиски: inglorious
Примери:
неславна битка, неславен крај
неславен резултат
Изведенки
неславно прил.
Пример: Заврши неславно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи