а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нескротлив

нескротливиот
Вид збор: Придавка
1. Што не може да се скроти, да биде скротен, што останал див.
Англиски: untamable
Примери:
нескротливо животно
нескротлив лав
2. Што е многу жив, буен, што не може да се смири, да подлегне на промена, определени обврски, норми, барања.
Англиски: untamable
Примери:
нескротлив темперамент
нескротлива младост
нескротлива природа
нескротлива река
нескротлива енергија
Изведенки
нескротливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи