а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нескромен

нескромност
Вид збор: Придавка
Што не е скромен, што не се одликува со скромност.
Англиски: immodest
Примери:
нескромен човек, нескромна желба
нескромни барања
Изведенки
1. нескромно прил.
Пример: Нескромно се облекува.
2. нескромност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи