а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нескриен

нескриениот
Вид збор: Придавка
Што не е скриен, што може да се види.
Примери:
нескриен оптимизам
Изведенки
нескриено прил.
Пример: Гледа нескриено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи