а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нескладен

нескладни
Вид збор: Придавка
Што не е складен.
Англиски: discordant
Изведенки
1. нескладно прил.
2. нескладност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи