а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несимпатичен

несимпатичниот
Вид збор: Придавка
Што не е симпатичен; спрот. симпатичен.
Примери:
Несимпатичен изглед.
Изведенки
несимпатичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи