а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несилка

мн. несилки
Вид збор: Именка, женски род
Кокошка што несе доволно, редовно или што се чува, што е наменета за несење.
Англиски: laying hen
FlexiMac
 менување на македонски глаголи