а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несигурен

несигурни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3286
1. Што не е сигурен, на кој не може да му се верува.
Англиски: unreliable Албански: i pasigurt
Примери:
несигурни скали
несигурен превоз
несигурен купувач
2. колеблив, неуверен
Англиски: doubtful Албански: i dyshimtë
Примери:
несигурен глас
несигурна намера
Изведенки
1. несигурно прил.
Пример: Несигурно оди.
2. несигурност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК