а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несериозен

несериозниот
Вид збор: Придавка
Што не е сериозен.
Англиски: dubious
Примери:
Несериозен предлог.
Несериозен план.
Изведенки
1. несериозно прил.
Пример: Несериозно се однесува кон работата.
2. несериозност ж.
мн. несериозности
FlexiMac
 менување на македонски глаголи