а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несебичен

несебичниот
Вид збор: Придавка
Што не е себичен, што не мисли само на својот интерес, што не е егоист.
Англиски: unselfish
Примери:
несебичен пријател, несебична помош
Изведенки
1. несебично прил.
Пример: Несебично постапува.
2. несебичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи