а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несврзан

несврзаниот
Вид збор: Придавка
неповрзан, нејасен, бесмислен
Англиски: unconnected
Примери:
несврзани мисли, несврзана реченица
Изведенки
1. несврзано прил.
Пример: Зборува несврзано.
2. несврзаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи