а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несвојствен

несвојствениот
Вид збор: Придавка
Што не е својствен за некого или за нешто.
Англиски: uncharacteristic
Примери:
Несвојствена постапка за него.
Несвојствена појава за овој дел од годината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи