а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несвест

Вид збор: Именка, женски род
Во составот: во несвест - состојба на изгубена свест.
Англиски: unconsciousness
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Паднал во несвест.
Кога го видов, беше во несвест.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи