а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несвесно

Вид збор: Прилог
1. Без учество на свеста, не сакајќи.
Англиски: unconsciously
Примери:
Несвесно продолжи да чекори.
2. неразумно, лудо
Англиски: unconsciously
Примери:
Несвесно се однесува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи