а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несвесен

несвесни
Вид збор: Придавка
1. Што е во несвест, што е направен без учество на свеста.
Англиски: unconscious
Примери:
несвесна состојба, несвесен поглед
несвесен потег
2. Што не е при здрава свест, неодговорен, неразумен, луд.
Англиски: unconscious
3. непросветен, заостанат
Англиски: unconscious
Примери:
Само некои несвесни работници не го прифатија штрајкот.
Изведенки
несвесност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи