а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несанкциониран

несанкционирани
Вид збор: Придавка
Што не е повикан на одговорност; што не е санкциониран.
Англиски: unsanctioned
Употреба: Книжевен збор
Примери:
несанкционирано уценување и шиканирање на неистомислениците
FlexiMac
 менување на македонски глаголи