а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несамостоен

несамостојниот
Вид збор: Придавка
Што не е самостоен; потчинет, зависен од друг.
Англиски: dependent
Примери:
несамостоен производител, несамостоен труд
Изведенки
несамостојност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи