а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несакан

несакани
Вид збор: Придавка
1. Што не е сакан.
Англиски: unloved
Примери:
несакан зет
2. Што се случило без да го сака некој тоа.
Англиски: undesired
Примери:
несакана судбина, месакани последици
Го удрил на несакана.
Изрази
На несакана - без да сака, случајно, ненамерно.
Изведенки
несакање ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи