а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нероден

неродниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8088
1. Што не раѓа или што раѓа слабо, малку.
Англиски: infertile
Употреба: Биологија
Примери:
неродно дрво, неродна земја
2. Што не се одликува со доволен род.
Употреба: Земјоделство
Примери:
неродна година
3. Што уште не се родил.
Англиски: unborn
Употреба: Медицина
Примери:
Подготвуваа пелени за нероденото дете.