а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нерешителен

нерешителниот
Вид збор: Придавка
Што не е решителен.
Англиски: indecisive
Примери:
нерешителен раководител, нерешителен став
Изведенки
1. нерешително прил.
Пример: Настапи многу нерешително.
2. нерешителност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи