а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нерентабилен

нерентабилниот
Вид збор: Придавка
Што не е рентабилен, што не ги покрива расходите, што прави загуба.
Англиски: unprofitable Албански: jorentabël
Употреба: Економија
Примери:
Нерентабилно претпријатие.
Изведенки
нерентабилност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи