а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нерезовит

(само
Вид збор: Именка, машки род
, мн. нерезовити прид. Што не е добро скопен; сп. нерез.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи