а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нерезина

мн. нерезини
Вид збор: Именка, женски род
1. Некроена лоза.
Албански: hardhi, vreshtë e pakime
2. Напуштена нива или лозје.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи