а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нереален

нереалниот
Вид збор: Придавка
1. Што нема основа во реалноста, што е надвор од реалноста.
Англиски: irreal
Примери:
Нереален свет.
2. Што не може да се реализира.
Англиски: unfeasible
Примери:
Нереален план.
Изведенки
нереално прил.
Пример: Нереално ја оцени состојбата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи