а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нервозен

нервозниот
Вид збор: Придавка
Што лесно се нервира, што има слаби нерви.
Англиски: nervous
Примери:
Нервозен човек.
Изведенки
1. нервозно прил.
Пример: Одговараше нервозно.
2. нервозност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи