а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нервоза

мн. нервози
Вид збор: Именка, женски род
1. Состојба на нервна раздразливост.
Англиски: nervousness Албански: nervozë
2. Состојба на нервна раздразнетост.
Англиски: nervousness Албански: nervozë
Примери:
Не можеше да ја скрие својата нервоза.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи