а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нервира

нервираат, нервирајќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3953
1. Предизвикува кај некого нервна возбуда.
Англиски: nerve Албански: nervozoj
Примери:
Уличната врева почна да го нервира.
2. (се нервира) Се возбудува, се наоѓа во состојба на нервна напнатост.
Англиски: annoy Албански: nervozohem, shqetësohem
Примери:
Се нервира што ги нема децата да се вратат.
Изведенки
нервирање ср.
глаг. им.