а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нервен

нервни
Вид збор: Придавка
1. Што е составен од нерви, што се однесува на нерви.
Англиски: nervous
Употреба: Медицина
Примери:
нервен систем, нервен напад, нервен слом
2. Што има слаби нерви, што лесно се возбудува.
Англиски: nervous
Примери:
нервен човек
3. Лекар за нервни болести.
Англиски: nervous
Употреба: Медицина , Разговорно
Примери:
Оди кај нервен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи