а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нерационален

нерационалниот
Вид збор: Придавка
1. Што не води сметка во трошењето пари, материјал, неекономичен, скап со оглед на потребите.
Англиски: inefficient
Примери:
нерационална потрошувачка, нерационален план
нерационално греење, нерационално решение
2. нелогичен, апсурден
Англиски: irrational
Примери:
нерационална постапка
Изведенки
1. нерационално прил.
Пример: Нерационално го троши времето.
2. нерационалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи