а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нераскинлив

нераскинливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да биде раскинат, што не може да се раскине.
Англиски: not terminable
Примери:
Нераскинлив договор.
Нераскинлива врска.
Изведенки
нераскинливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи