а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нерамнотежа

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Отсуство на рамнотежа.
Англиски: imbalance
Примери:
психичка нерамнотежа
Нерамнотежа меѓу приходите и расходите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи