а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нерамност

мн. нерамности
Вид збор: Именка, женски род
1. нерамнина
Англиски: unevenness Албански: pabarabart, jo e rafshët
2. Својство на тоа што не е рамно, мазно.
Англиски: roughness Албански: jo e rafsdhët, e vrazhdë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи