а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нерамноправен

нерамноправи
Вид збор: Придавка
1. Што нема еднакви права со другите.
Англиски: unequal
Примери:
Нерамноправен учесник во распределбата на доходот.
Нерамноправно малцинство.
2. Што не овозможува рамноправност.
Англиски: unequal
Примери:
Нерамноправна положба.
Нерамноправни односи.
Изведенки
нерамноправност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи