а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нерамномерен

нерамномерниот
Вид збор: Придавка
Што се пројавува во нееднаква мера, нееднакво по некое својство, по некоја особина.
Англиски: irregular
Примери:
нерамномерен развиток, нерамномерен од
Изведенки
1. нерамномерно прил.
Пример: Нерамномерно чекори.
2. нерамномерност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи