а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нерамен

нерамниот
Вид збор: Придавка
1. Што нема рамна, мазна површина.
Англиски: uneven
Примери:
Нерамен пат.
Нерамен под.
2. Што не е еднаков со друг по некое својство.
Англиски: unequal
Примери:
Нерамна борба.
Нерамни сили.
Нерамен чекор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи