а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неразработен

неразработениот
Вид збор: Придавка
1. Што не е обработен, што не е подложен на разработка, на обработка.
Примери:
Неразработено прашање од историјата.
2. Што не е подолго време во работа, штотуку почнал да работи.
Примери:
Неразработен мотор.