а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неразделив

неразделивиот
Вид збор: Придавка
Што не може, не смее да се разделува.
Англиски: inseparable
Примери:
Неразделива целост.
Неразделива составка.
Изведенки
неразделивост ж.